Витамин Д3, 5000 IU, 90 софтгел капсули

  • California Gold Nutrition Витамин Д3
  • 125 mcg (5000 IU)
  • Произведен во Калифорнија, САД
  • 90 софтгел капсули
  • Поддржува здрави коски, заби и имунитет
  • Без глутен, без ГМО, без соја
  • Произведен во cGMP регистриран (сертифициран) објект, ревидиран од трета страна
Не е на залиха
  • Рок на траење: август 2023
  • Код на производот: CGN-01065
  • Баркод: 898220010653

10,75 

Опис на производот

Витамин Д3 е најпосакуваната форма на витамин Д во организмот. Понекогаш се нарекува „сончев витамин“ затоа што се создава во кожата како резултат на изложеност на сончева светлина. Витамин Д е неопходен витамин за многу метаболички процеси. Витамин Д3 помага во регулација на апсорпција на калциум и фосфор, и ја поддржува нормалната функција на имунолошкиот систем.

Витамин Д3 на California Gold Nutrition содржи витамин Д3 како холекалциферол од ланолин во софтгел капсула од рибин желатин произведен во Калифорнија, САД.

​iTested потврдува дека информациите дадени во табелата за нутритивни факти на производот се точни. Производот е исто така тестиран за да се потврдат Clean Label стандардите, како микробиолошка анализа и анализа за тешки метали.

Статии поврзани со витамин Д:
Повеќето од нас треба да внесуваат повеќе витамин Д
Оптимална изложеност на сонце може да помогне да ве заштити од рак на кожа

Дополнителни информации

Употреба

Земајте 1 капсула дневно со храна или според упатствата на квалификуван професионалец.

Препорачаната доза (IU) на витамин Д може да биде различна во зависност од вашата возраст, пол и индивидуални здравствени потреби. Препорачливо е да се консултирате со лекар или квалификуван професионалец за да ги утврдите вашите лични потреби.

Други состојки

Главни состојки:
витамин Д3 (како холекалциферол од ланолин).

Други состојки:
не-ГМ масло од шафон, софтгел капсула (желатин од риба тилапија, глицерин од зеленчук без ГМО, прочистена вода).

Содржи риба (тилапија).

Овој производ не е произведен со млеко, јајца, школки, ореви, бадеми, кикирики, пченица, соја и глутен. Произведен е во cGMP регистриран (сертифициран) објект, ревидиран од трета страна, кој може да преработува други производи што ги содржат овие алергени или состојки.

Внимание

Да се чува подалеку од дофат на деца. Консултирајте се со лиценциран лекар, фармацевт, натуропат или друг квалификуван здравствен работник пред да земате додатоци во исхраната.

Производот е запечатен со пластична фолија, за ваша заштита. Не го користете ако пластичната фолија е оштетена или недостасува. Најдобро е да се чува на собна температура од 20 °C до 25 °C. Неправилни услови на чување, како продолжена изложеност на директна сончева светлина, висока топлина и влажност, може да предизвикаат деградација на производот со тек на време.